Η Τσικνοπέμπτη είναι γιορτή της ορθόδοξης παράδοσης στην οποία καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες κρέατος. Η λέξη «τσικνοπέμπτη» προέρχεται από την λέξη «τσίκνα» (η μυρωδιά του ψημένου κρέατος) και από την λέξη «Πέμπτη». Γιορτάζεται άλλωστε την Πέμπτη, 11 ημέρες πριν την Καθαρά Δευτέρα. Είναι μια μέρα προετοιμασίας για την μεγάλη νηστεία της Σαρακοστής πριν από το Πάσχα. Έχει καθιερωθεί την Πέμπτη, λόγω του ότι οι μέρες Τετάρτη και Παρασκευή θεωρούνται νηστίσιμες, της δεύτερης εβδομάδας των Αποκριών, την αποκαλούμενη Κρεατινή. Το έθιμο χάνεται στα βάθη των αιώνων, χωρίς να γνωρίζουμε την προέλευσή του.  Εικάζεται, όμως, ότι προέρχεται από τις βακχικές γιορτές των αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων για την ευφορία της γης την άνοιξη.  Την Τσικνοπέμπτη, που βρίσκεται στο μέσο του Τριωδίου, ξεκινούν ουσιαστικά οι εκδηλώσεις της Αποκριάς, οι οποίες κορυφώνονται με τα Κούλουμα την Καθαρά Δευτέρα.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος φροντίσαμε ώστε ο περίπατος του μήνα να συμπέσει με την Τσικνοπέμπτη. Ήταν μια μέρα χαράς και ξεφαντώματος για όλους.  Μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να στολίσουν τον χώρο του σχολείου, να κατασκευάσουν αποκριάτικες μάσκες, να παίξουν λουκουμομαχίες και να χορέψουν παραδοσιακούς χορούς. Τέλος στην επιτυχία αυτής της δράσης συνέβαλλε και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με τα υπέροχα εδέσματα που ετοίμασε με πολύ μεράκι και προσέφερε σε όλους τους μαθητές και μαθήτριές μας.

Καλή Αποκριά σε όλους  και του χρόνου με υγεία!!!